Staj gerçekten gerekli mi?

Birçok öğrenci yaz ayları yaklaştığında staj yapabilmek için firmaların kapılarını aşındırıyor. Stajın önemini ve gelecek planlarına katkısını çok iyi bilen öğrenciler her yıl yaz aylarında uzun tatiller yapmak yerine yazı çalışarak, yeni bir şeyler öğrenerek ve mezun olduklarında kendilerine iş hayatının kapılarını aralayacak insanlarla tanışarak ve işler yaparak geçirmeyi tercih ediyor. Peki gerçekten staj yapmak bu kadar önemli mi? Bu sorunun cevabı kişilere göre değişse de stajın profesyonel yaşamda etkili olduğu çok açık. Stajı en güzsel tarafı ise öğrenciyi okul hayatından tam olarak koparmadan iş hayatıyla tanıştırması ve bunun da öğrencinin hem kendini hem de iş hayatını tanıması açısından eşsiz bir tecrübe olmasıdır.

 

Teorik bilginin uygulanarak pekiştirilmesi için stajlar çok önemlidir.


Okulda edinilen bilgiler genellikle teoriden öteye geçmez. Öğrenciler alanlarıyla ilgili bir çok kaynak okur, çalışır ama bunları gerçekte nasıl uygulayacaklarını bilmeyebilirler. İşte stajın önemi de bu noktada ortaya çıkar. Uygulanmayan bilgiler ise bir süre sonra unutulmaya mahkumdurlar. Üniversitede okurken yapılan staj ise öğrencilere bilgiler hala tazeyken pratik yapma ve bu bilgileri uygulamaya geçirme imkânını sunar.

 

Staj farklı ortamlara uyum sağlamayı öğretir.


Okul arkadaşlıkları çok güzeldir. Derslerde beraber şamata yapılır, sınav zamanında notlar paylaşılır, ders çıkışında sinemaya, deniz kenarına, çimenlere uzanmaya gidilir. Sınavların baskısı dışında derdi yoktur insanın. Ancak iş arkadaşlıkları çok farklıdır. Çünkü iş ortamında her şey ciddileşir. Grup olarak çalışmak, sorunların üstesinden beraber gelmek, işini iyi yaparken iş arkadaşlarıyla iyi anlaşmak gibi sorumluluklar biner insanın omzuna. Okuldayken, anlaşamadığınız kişilerden uzak durma şansınız vardır, arkadaşlarınızı kendi tercihlerinize göre seçersiniz. İş hayatında ise böyle bir seçeneğiniz olmaz. Hem ast-üst ilişkisiyle tanışmak, hem de hoşlanmasanız da herkesle bir şekilde anlaşmak zorunda kalırsınız. İşte staj, farklı ortamlara ve şartlara uyum sağlamayı bu şekilde öğrettiği için edinilmesi gereken bir tecrübedir.

 

Staj gelecek planlarınızı yönlendirir.


Her okulun kendine ait yönetmelikleri, kuralları ve düzenlemeleri olduğu gibi her kurumun da tüm bunları kapsayan bir kurum kültürü vardır. Daha önce böyle bir kurumda hiç çalışmamış, iş tecrübesi edinmemiş kişiler iş hayatına ilk atıldıklarında biraz bocalayabilir; şirket içinde nasıl davranmaları, nasıl giyinmeleri, iş yerindeki ilişkilerini nasıl düzenlemeleri gerektiğini bilemeyebilirler. Bu nedenle henüz öğrenciyken bu farklı dünyayla tanışmak, iş hayatının okuldan farklı yönlerini mümkün olduğu kadar erken görmek yararlıdır. Stajyer sadece bu farklı dünyayı ve kültürü tanımakla kalmaz; aynı zamanda kendini de tanıma fırsatını elde etmiş olur. İleride böyle bir kurumda çalışmak isteyip istemeyeceğini anlar ve planlarını bu doğrultuda belirler.

 

Staj iş hayatı ve özel hayat ayrımını öğretir.


Çalışma hayatına atılınca çevrenizdeki kişilere hitap tarzınız da değişir. Abi, abla, arkadaş, kanka gibi sözcükler yerini bey, hanım, bay, bayan gibi hitap tarzlarına bırakır. Konuşmalar ve yazışmalar resmiyet kazanır. Staj yapan öğrencilerin ilk olarak öğrendikleri şeyler resmi formatta e-posta, dilekçe ve mektup yazma; mesafeli telefon görüşmeleri yapma ve resmi şekilde hitap etmedir. İletişim yetenekleri bu yönde gelişen bu öğrenciler aynı zamanda özel hayat ve iş hayatı ayrımına bir kez daha varırlar.

 

Staj yapmak size farklı iş kapıları açabilir


Stajyerlik öğrenciye tecrübeye kazandıran bir basamak değildir sadece; aynı zamanda onu iyi bir mesleğe kavuşturan bir köprüdür. Stajyer olarak çalışmaya başladıkları şirkette başarılarıyla dikkat çeken ve gelecek vadeden kişilerin büyük bir çoğunluğu profesyonel iş yaşamlarına da aynı şirkette devam etmeyi seçmişlerdir. Çünkü bir çeşit flört dönemi olan stajyerlikleri süresince kendilerini işverenlerine tanıtmışlar, beğendirmişler ve kendilerini geliştirmeye devam ettikleri için de aynı şirkette sürekli çalışma imkânı kazanmışlardır.

 

Diğer Haberler
Haber Tarihi: 03.03.2014

5 altın kurala uymalı!

Uluslararası kariyer hedefleyenler...

Haber Tarihi: 03.03.2014

Başvuruları kaçırmayın!

Anadolu Efes’in Anadolu Efes sürdürülebilir turizm için yerel projelere bu yıl da destek verecek

Haber Tarihi: 03.03.2014

Ödüle giden yolu arkadaşlar çiziyor

Bireysel emeklilik ve hayat sigortası şirketlerinden ING Emeklilik yeni bir ödüllendirme sistemine geçti...

Haber Tarihi: 03.03.2014

Kadınları hayallerine bir adım daha yaklaştıracak

Hayalindeki Sen Ol...

Haber Tarihi: 03.03.2014

Smartteam web sitesine taşındı

Sertrans Logistics, Smartteam modülünü internet sitesinde faaliyete geçirdi...