Lojistiğin İK gündemi

Secretcv.com’un yuvarlak masa toplantılarının ikincisinde lojistik sektörünün İK gündemi masaya yatırıldı. Lojistikte mavi yakalı çalışanların ücret beklentisinin yüksek olduğuna, beyaz yakalıların ise itibarlı bir pozisyona yoğunlaştığına dikkat çeken İK’cılar farklı stratejiler geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti

SEKTÖR DOĞRU ELEMAN BULMADA SORUN YAŞIYOR

Toplantıda öncelikle lojistik sektöründe doğru elemanı bulmada yaşanan sıkıntılar ve eleman devir hızının getirdiği sorunlar tartışıldı; sektörün barındırdığı zorluklar ve bunun İK süreçlerine yansımaları dile getirildi.

Secretcv.com ilki geçen ay düzenlenen yuvarlak masa toplantılarının ikincisini 24 Şubat’ta Maslak Qubbe’de gerçekleştirdi. Her ay farklı bir sektörün kendine özgü sorun ve potansiyellerinin masaya yatırıldığı yuvarlak masa toplantılarının bu ayki konusu ‘Lojistiğin İK Gündemi’ idi. Lojistik sektörünün önde gelen firmalarından İK yetkililerini bir araya getiren toplantının moderatörlüğünü Lojistik Yönetim Danışmanı Atilla Yıldıztekin gerçekleştirdi.

ÇALIŞANLARIN BEKLENTİLERİ FARKLI

Sohbette öne çıkan noktalardan biri de, mavi yakalı ve beyaz yakalı elemanlar için farklı stratejiler geliştirilmesi gerekliliği idi. Lojistikte mavi yakalı çalışanların ücret konusunda beklentilerinin yüksek olduğu belirtildi. Yan haklara yönelik beklentiler, mesai saatlerinin düzenli olmaması, esnek mesai saatlerinde alınacak ücretteki belirsizlikler ve işin doğası gereği stresi tetiklemesi de eleman kaybına neden olan temel sebepler olarak gösterildi. Beyaz yakalıların ise beklentilerinin çoğunlukla huzurlu bir iş ortamı ve itibarlı bir pozisyon sahibi olmak üzerine yoğunlaştığı ortaya konuldu. Toplantıda lojistik sektöründe doğru elemanı bulmada yaşanan sıkıntılar ve insan kaynağı devir stok hızı artışının getirdiği sorunlar tartışıldı.Bu sorunların çözümü doğrultusunda lojistik sektörüne yönelik CV hazırlarken şirketlerin adaylardan beklentileri ve sık yapılan hatalar irdelendi. .

DOĞRU CV İŞE ALIMDA HIZ VE VERİMLİLİK SAĞLAR

Mavi yakalı personel için gazete ilanları, referans gibi mecralara yönelen İK’cılar, beyaz yakalı elemanlar içinse online portalları tercih ettiklerini dile getirdiler. Mavi yakalı personelin CV hazırlamada oldukça tecrübesiz olduğunu, bunun işe alım süreçlerinde hız ve verimlilik açısından sıkıntılar doğurduğunu söyleyen katılımcılar, elemanların Secretcv.com’un standart formatında CV doldurmaya yönlendirilmesinin bu soruna bir çözüm getirebileceğini belirttiler. Sektöre özel CV de tartışıldı.

2008'den bu yana 900 bin gence bilgi verdik

Secretcv.com Müşteri İlişkileri ve Yenileme Müdürü Tolga Dinç ‘Üniversiteyi Bitiriyorum’ projesiyle 2008’den bu yana 900 bin genci CV hazırlama konusunda bilgilendirdiklerini söyledi.

İŞ KÖRLÜĞÜ YENİ BAKIŞ AÇISIYLA ENGELLENİR

Beklentiler karşılanmadığında insan kaynağı devir stok hızı (turnover) oranının arttığını söyleyen katılımcılar, bunun verimliliği düşürdüğünü vurguladılar. Sertrans İK Müdürü Şeref İnceoğlu, yalnızca şirket içindeki elemanları üst pozisyonlara taşımak şeklinde kurgulanacak bir stratejinin, iş körlüğüne neden olacağı, daha inovatif bir yaklaşım için görev şemasının dışarıdan alınacak yeni elemanlarla da desteklenmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.

CV’DE ADAYLARIN ÖNCEKİ İŞLERİ DE YER ALMALI

TNT Express Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Hakan Tat, adayların CV’sinde önceki işlerinde neler başardığını da görmek istediklerini dile getirdi. İyi bir özgeçmişte her bir iş deneyimini üç ana parçaya bölerek aktarmakta fayda olduğunu vurgulayan Tat, “Pozisyonunuzu ve temel sorumluluk alanlarınızı net bir şekilde belirtin. Başarılarınızı mümkünse rakamsal değerlerle ortaya koyun” dedi.

TECRÜBELİ ÇALIŞAN BİLGİSİNİ PAYLAŞSIN

Toplantıda vurgulanan bir diğer nokta ise, sektördeki nitelikli eleman sorunuydu. Atilla Yıldıztekin sektörde akademik kariyere sahip yöneticilerin sayısı çok olmasa da, genel müdür seviyesindeki tecrübeli çalışanların meslek yüksekokullarındaki derslere katılarak bilgilerini gençlerle paylaşmasının eğitim sorununa alternatif bir çözüm olabileceğini söyledi.

Diğer Haberler
Haber Tarihi: 03.03.2014

5 altın kurala uymalı!

Uluslararası kariyer hedefleyenler...

Haber Tarihi: 03.03.2014

Başvuruları kaçırmayın!

Anadolu Efes’in Anadolu Efes sürdürülebilir turizm için yerel projelere bu yıl da destek verecek

Haber Tarihi: 03.03.2014

Ödüle giden yolu arkadaşlar çiziyor

Bireysel emeklilik ve hayat sigortası şirketlerinden ING Emeklilik yeni bir ödüllendirme sistemine geçti...

Haber Tarihi: 03.03.2014

Kadınları hayallerine bir adım daha yaklaştıracak

Hayalindeki Sen Ol...

Haber Tarihi: 03.03.2014

Smartteam web sitesine taşındı

Sertrans Logistics, Smartteam modülünü internet sitesinde faaliyete geçirdi...