Uydurma dile karşı karikatürlü mücadele

Eczacıbaşı Topluluğu’nun Türkçeİngilizce sözcüklerin karışık kullanıldığı uydurma dile karşı kendi kuruluşları bünyesinde başlattığı Uydurukça'ya Son! kampanyası yayılıyor. Karikatür dünyasının önemli isimlerinden Piyale Madra'nın Uydurukça'ya Son! kampanyası için hazırladığı karikatürler, Eczacıbaşı Topluluğu'nun tüm sosyal medya hesaplarında paylaşılacak.

‘400 KELİME İLE SINIRLANDIK’

Yıllardır dildeki bozulmayı üzülerek izlediğini belirten Piyale Madra, "Kendimizi en iyi şekilde ifade edebilmek, konuşmalarımızı seçtiğimiz kelimelerle renklendirmek için Türkçe'de 170 binden fazla kelime var ama maalesef bizler ortalama 400 kelime ile kendimizi sınırlamış durumdayız. Ayrıca Türkçe karşılıkları varken yabancı kelimeler kullanıldığını ve hatta uydurulmuş kelimelerle konuşulduğunu görmek üzücü. Umarım karikatürlerimin bu mücadeleye bir katkısı olur" diye konuştu. Uydurukça'ya Son kampanyası Eczacıbaşı Topluluğu çalışanlarından büyük ilgi gördü. Başlangıçta 20 olan uydurukça kelime sayısı, topluluk içinden ve dışından gelen önerilerle 100'e ulaştı.

Bağışlarla 250 okula sözlük alındı

Kampanya kapsamında Eczacıbaşı Topluluğu çalışanları arasında gönüllü olarak gerçekleştirilen "her uydurukça kullanımında bağış kutusuna 5 TL atılması" uygulamasıyla toplanan bağış ile alınan Türkçe yazım kılavuzu ve sözlükler 250 okula ulaştırıldı.

Diğer Haberler
Haber Tarihi: 03.03.2014

5 altın kurala uymalı!

Uluslararası kariyer hedefleyenler...

Haber Tarihi: 03.03.2014

Başvuruları kaçırmayın!

Anadolu Efes’in Anadolu Efes sürdürülebilir turizm için yerel projelere bu yıl da destek verecek

Haber Tarihi: 03.03.2014

Ödüle giden yolu arkadaşlar çiziyor

Bireysel emeklilik ve hayat sigortası şirketlerinden ING Emeklilik yeni bir ödüllendirme sistemine geçti...

Haber Tarihi: 03.03.2014

Kadınları hayallerine bir adım daha yaklaştıracak

Hayalindeki Sen Ol...

Haber Tarihi: 03.03.2014

Smartteam web sitesine taşındı

Sertrans Logistics, Smartteam modülünü internet sitesinde faaliyete geçirdi...